Otrava psů hroznovým vínem

Hroznové víno a psi

Konec léta a celý podzim je tradičně  spojen  s dozráváním a sklizní vinné révy.   Vinobraní a proces proměny hroznů ve víno je pro lidi většinou důvod k oslavě.

Pro psy ale  mohou být hrozny velmi nebezpečné a patří mezi lidské potraviny, které by se čtyřnohým parťákům podávat nikdy neměly.

Pozření hroznů a sušených hrozinek může u psů vyvolat těžké selhání ledvin a smrt ! Mechanismus otravy není zatím přesně znám, ale zdá se, že někteří jedinci jsou k intoxikaci velmi náchylní a jiní mohou hrozny konzumovat bez problémů.

Průběh otravy a klinické příznaky

Po pozření se během 6-12 hod objeví průjem a zvracení, poté následují letargie, nechutenství, bolest břicha, dehydratace a žíznivost.

Během 72 hodin dochází k anurii (zástava produkce moči) a těžkému selhání ledvin často s fatálním následkem.

Přesné množství hroznů, které dokáže vyvolat otravu není známo, ale byly popsány případy, kdy množství 4-5 bobulí vyvolalo smrt u 8 kg psa.

 První pomoc

Protijed neexistuje!

Pokud zjistíte , že pes snědl větší množství hroznů , lze do 1 hodiny od konzumace vyvolat zvracení ( perorální podání 3% peroxidu vodíku v dávce 1-2 ml/ kg hmotnosti psa) a poté podat živočišné uhlí, které zabrání vstřebávání toxinů ze střeva do krve.

Při poškození ledvin je nutná infuzní terapie s monitoringem vnitřního prostředí. (často dochází k zvýšení jaterních enzymů a hladiny krevního cukru). U psů se zástavou močení lze stimulovat produkci moči pomocí léků (furosemid), ale v této fázi je prognóza velmi špatná a často dojde k úhynu.

Fakta

Dosud nikdo neidentifikoval látku v hroznech, která vyvolává u psů intoxikaci. Je také jasné, že řada psů hroznové víno s chutí pojídá a příznaky otravy se u nich nikdy neprojevily.

Otrava z hroznů je pravděpodobně velmi individuální a může postihnout jen některé jedince ( např. psy  s určitou genetickou predispozicí k selhání ledvin). Se zvýšenou citlivostí je třeba počítat u malých štěňat a seniorů (zejména u těch s probíhajícím chronickým onemocněním-např. chronická nedostatečnost ledvin).

Problém je, že nikdy dopředu nevíte, zda Váš pes není citlivý jedinec.

Současná veterinární věda považuje hrozny za nebezpečné a proto prosím nedejte na řeči typu: já psům hrozny dávám normálně a nikdy se jim nic nestalo. 

Pro psy jsou hrozny nebezpečné a není  žádný důvod je psům podávat.

Štítky: otravaůroznovým vínem selhání ledvin u psa

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.