Nějvětší_mýty_a_omyly_o_čištění_zubů.png

Proč je u psů důležitá péče o zuby

K nezbytné preventivní péči patří také péče o dutinu ústní a zuby-to ví a zná snad každý člověk. Stejně tak je tomu i u psů. Pravidelné čistění a péče o chrup Vašeho psa pomáhá předcházet patologickým stavům v dutině ústní, které nejen že bolí, ale  mohou vést i k velmi vážným onemocněním.

 

 

Na rozdíl od lidí psi mívají zubní kaz pouze ojediněle.Nejčastějsí onemocnění u psů je parodontitita-tedy zánětlivé postižení závěsného aparátu zubu.

Parodontitida

 • Je způsobena přítomností zubního plaku . Zubní plak mineralizuje na zubní kámen a na něm se v hojné míře drží bakterie, které způsobují zánět na dásních a parodontu.
 • Je přítomna až u 80% populace psů.
 • Je způsobena i nevhodným složením a nevhodnou strukturou potravy
 • Je častější u psů s anatomickou predispozicí ( špatné uspořádání zubů u brachycefalických plemen)
 • Je častější u psů s probíhajícím chronickým onemocněním ( cukrovka, snížená činnost štítné žlázy )
 • Je podmíněna genetickými faktory

 

Onemocnění parodontu má několik stupňů.

Nejlehčím stupněm je lehká gingivitida (zánět dásní). Nejzávažněšjším stupněm je pokročilá parodontitida, která vede k  odhalení krčků zubů, ke kývání zubů a k formování tzv. parodontálních kapes, které zasahují hluboko ke kořenům zubů a jsou vyplněny bakteriemi. Může dojít k vytvoření abscesů nebo k infekci kosti horní či dolní čelisti.

 

Příznaky parodontitidy

 • Zápach z tlamky
 • Slinění 
 • Nechutenství
 • Zarudnutí a krvácení dástní
 • Pohyblivost zubů
 • Změny v chování

 

Proč je parodontitida tak nebezpečná?

Je pro psa BOLESTIVÁ a to i když pes přijímá potravu !

Z neošetřených a zanedbaných zubů pronikají bakterie krevním oběhem do ostatních orgánových systémů! Může tak dojít k onemocnění srdce, jater, mozku a kostí.

 

Jak  o zuby psa pečovat?

Péče o zuby má v podstatě dvě úrovně. Jedná se o čištění v domácí péči a čistění profesionální, které probíhá u veterinárního lékaře. V první řadě je potřeba psovi čistit zuby pravidelně doma. S trochou trpělivosti lze na zubní kartáček  přivyknout téměř každého psa. I při poctivém čistění se většina psů během svého života nevyhne stomatologickému ošetření u veterináře, které probíhá v celkové anestezii ( domácí péče však pomáhá výrazně oddálit dobu dalšího stomatologického ošetření).

 Jak tedy začít psovi čistit zuby?

 • Pokud máte už dospělého psa, měli byste nejprve navštívit veterináře, který určí, jaký stupeň parodontálního poškození pes má a zda bude stačit domácí čištění. Pokud rozhodne, že je potřeba zuby ošetřit v anestezii, čistit zuby doma začnete až po tomto výkonu.
 • Pokud máte štěně, začněte s návykem na čištění co nejdříve. Hlaďte štěně hodně v oblasti čenichu, vkládejte prsty do úst a dotýkejte se zubů. Pozdeji můžete vyzkoušet i kartáček.

 

Základem čištění je mechanické odstranění zubního plaku. Pravidelné čištění kartáčkem a pastou NIC NENAHRADÍ !

 

Zubní kartáček-prodávají se speciální psí, lze použít i dětský. Platí, že kartáček musí být velmi měkký. Existují i gumové kartáčky na prst.

Zubní pasta- pro psy se používají speciální veterinární pasty-jsou ochucené a obsahují enzymy, které pomáhají rozkládat zubní plak. Pastám pro lidi je lépe se vyhnout-draždí zažívací trakt zvířete a mohou obsahovat pro psy toxické složky (xylitol, fluor)

 

 Jako dodatek k  čištění zubů  můžete vyzkoušet různé potravní doplňky -roztoky do vody, prášky do krmiva. Je vhodné používat pamlsky sloužící k čištění zubů a podporující žvýkání ( sušené kůže, uši atd).

 

 

 

 

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.