
Proč je u psů důležitá péče o zuby
K nezbytné preventivní péči patří také péče o dutinu ústní a zuby-to ví a zná snad každý člověk. Stejně tak je tomu i u psů. Pravidelné čistění a péče o chrup Vašeho psa pomáhá předcházet patologickým stavům v dutině ústní, které nejen že bolí, ale mohou vést i k velmi vážným onemocněním.
Na rozdíl od lidí psi mívají zubní kaz pouze ojediněle.Nejčastějsí onemocnění u psů je parodontitita-tedy zánětlivé postižení závěsného aparátu zubu.
Parodontitida
- Je způsobena přítomností zubního plaku . Zubní plak mineralizuje na zubní kámen a na něm se v hojné míře drží bakterie, které způsobují zánět na dásních a parodontu.
- Je přítomna až u 80% populace psů.
- Je způsobena i nevhodným složením a nevhodnou strukturou potravy
- Je častější u psů s anatomickou predispozicí ( špatné uspořádání zubů u brachycefalických plemen)
- Je častější u psů s probíhajícím chronickým onemocněním ( cukrovka, snížená činnost štítné žlázy )
- Je podmíněna genetickými faktory
Onemocnění parodontu má několik stupňů.
Nejlehčím stupněm je lehká gingivitida (zánět dásní). Nejzávažněšjším stupněm je pokročilá parodontitida, která vede k odhalení krčků zubů, ke kývání zubů a k formování tzv. parodontálních kapes, které zasahují hluboko ke kořenům zubů a jsou vyplněny bakteriemi. Může dojít k vytvoření abscesů nebo k infekci kosti horní či dolní čelisti.
Příznaky parodontitidy
- Zápach z tlamky
- Slinění
- Nechutenství
- Zarudnutí a krvácení dástní
- Pohyblivost zubů
- Změny v chování
Proč je parodontitida tak nebezpečná?
Je pro psa BOLESTIVÁ a to i když pes přijímá potravu !
Z neošetřených a zanedbaných zubů pronikají bakterie krevním oběhem do ostatních orgánových systémů! Může tak dojít k onemocnění srdce, jater, mozku a kostí.
Jak o zuby psa pečovat?
Péče o zuby má v podstatě dvě úrovně. Jedná se o čištění v domácí péči a čistění profesionální, které probíhá u veterinárního lékaře. V první řadě je potřeba psovi čistit zuby pravidelně doma. S trochou trpělivosti lze na zubní kartáček přivyknout téměř každého psa. I při poctivém čistění se většina psů během svého života nevyhne stomatologickému ošetření u veterináře, které probíhá v celkové anestezii ( domácí péče však pomáhá výrazně oddálit dobu dalšího stomatologického ošetření).
Jak tedy začít psovi čistit zuby?
- Pokud máte už dospělého psa, měli byste nejprve navštívit veterináře, který určí, jaký stupeň parodontálního poškození pes má a zda bude stačit domácí čištění. Pokud rozhodne, že je potřeba zuby ošetřit v anestezii, čistit zuby doma začnete až po tomto výkonu.
- Pokud máte štěně, začněte s návykem na čištění co nejdříve. Hlaďte štěně hodně v oblasti čenichu, vkládejte prsty do úst a dotýkejte se zubů. Pozdeji můžete vyzkoušet i kartáček.
Základem čištění je mechanické odstranění zubního plaku. Pravidelné čištění kartáčkem a pastou NIC NENAHRADÍ !
Zubní kartáček-prodávají se speciální psí, lze použít i dětský. Platí, že kartáček musí být velmi měkký. Existují i gumové kartáčky na prst.
Zubní pasta- pro psy se používají speciální veterinární pasty-jsou ochucené a obsahují enzymy, které pomáhají rozkládat zubní plak. Pastám pro lidi je lépe se vyhnout-draždí zažívací trakt zvířete a mohou obsahovat pro psy toxické složky (xylitol, fluor)
Jako dodatek k čištění zubů můžete vyzkoušet různé potravní doplňky -roztoky do vody, prášky do krmiva. Je vhodné používat pamlsky sloužící k čištění zubů a podporující žvýkání ( sušené kůže, uši atd).