Psi s rizikem onemocnění srdce

Může mít Váš pes nemocné srdce?

Lze říci , že u každého plemene psa a v jakémkoliv věku může vzniknout srdeční selhání . Pro určité choroby srdce však existují výrazné plemenné predispozice a majitel by s nimi měl počítat.
Věk, kdy dojde ke vzniku nebo projevům srdečního onemocnění je také velmi důležitým faktorem. Pokud onemocní senior , lze s velkou pravděpodobností říci, že onemocnění srdce je získané a je projevem stáří. Pokud ale onemocní pes v mladém nebo středním věku, je nutné vzít v úvahu onemocnění vrozená a genetická.

 

Plemenná predispozice

Obecně lze onemocnění srdce rozdělit na onemocnění srdečních chlopní a onemocnění srdeční svaloviny.


Nejčastějším onemocněním srdečních chlopní je myxomátózní degenerace mitrální chlopně.

• Typicky se jedná o onemocnění starších psů malého nebo středního vzrůstu

• V počátečních stádiích nemoci veterinář při běžné prohlídce zachytí poslechem srdeční šelest-v této fázi ještě nemusíte na psovi pozorovat žádné klinické příznaky

• Později dochází k projevům dušnosti, intoleranci pohybu , kašli a někdy také k tzv. synkopě ( stav krátkého bezvědomí)

• Onemocnění nelze vyléčit, ale s léčbou může pes žít poměrně dlouhý a kvalitní život

• POZOR!! Onemocnění může mít i genetický podklad, pak onemocní psi v nízkém věku. Typickým příkladem je plemeno Cavalier King Charles Spaniel , které je touto vadou velmi zatíženo

Myxomatózní degenerace mitrální chlopněPlemenná predispozice 3

 

Nejčastějším onemocněním srdeční svaloviny je dilatační kardiomyopatie

• Typicky se jedná o onemocnění velkých a obřích plemen psů

• Počáteční stádia onemocnění je velmi obtížné zachytit, šelest nemusí být při poslechu přítomen

• Později dochází k srdečnímu selhání, často je doprovázeno poruchami srdečního rytmu

• Onemocnění se dá léčit, ale nelze ho vyléčit. Přežití bohužel není dlouhodobé.

• POZOR!! Onemocnění má často genetický základ, i když se většinou projeví až v dospělosti. Mezi výrazně zatížená plemena v České republice patří dobrman nebo irský vlkodav.

Dilatační kardiomyopatieplemenná predispozice 1

 

Samozřejmě existuje mnohem větší spektrum nemocí srdce , ale tato dvě se vyskytují nejčastěji. Lze zmínit i velmi problematický chov anglických bullteriérů, kteří trpí mimo jiné aortální stenózou a často kombinovanými vadami srdce. Také plemeno boxer je velmi zatíženo srdečními vadami-kromě dilatační kardiomyopatie je to také arytmogenní kardiomyopatie pravé komory.

Pokud tedy vznikne u Vašeho psa podezření na kardiální onemocnění, je potřeba aby podstoupil kardiologické vyšetření, které zahrnuje rentgen hrudníku, EKG a sonografické vyšetření srdce, případně vyšetření krve.


Obecná rada na závěr

Pokud zvažujete koupi čistokrevného psa, zjistěte si, jaké genetické vady jsou k tomuto plemeni vázány (nemusí to být jen vada srdce).
Zajímejte se o to, jestli chovatel psa s genetickým předpokladem k onemocnění srdce, nechává své chovné psy pravidelně sledovat kardiologem.
Genetika je mrcha záludná a přenos nemocí srdce není dodnes zcela objasněn . Vady srdce se dokonce mohou přenášet ob generaci, tzn. že i po zcela zdravých, testovaných rodičích může vzniknout nemocné štěně.
Štěstí ale přeje připraveným. Pokud budete vědět, že máte plemeno s častým výskytem srdeční vady, domluvíte si s veterinářem, jak bude probíhat kardiologický monitoring, aby se případné zdravotní problémy odhalily včas.

 

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.