xylitol-v2.jpg

Intoxikace xylitolem u psů

Dnešní článek je věnovaný dalsí nebezpečné látce, která se běžně nachází v lidských potravinách a je tedy v domácnostech snadno dostupná. Xylitol je známý už dlouho, ale teprve v posledních letech se díky trendům zdravého životního stylu začal přidávat do potravin a využívat ve větším množství. Je příkladem toho, že látky a léčiva prospěšné lidem ( kromě nízkého glykemického indexu xylitol také snižuje tvorbu zubního plaku) nemusí být vhodné pro psy!


 

Co je to xylitol ?

Xylitol patří do skupiny cukerných alkoholů . Je sladký jako sacharóza, ale má o 40% méně kalorií. Nachází se v mnoha rostlinných zdrojích a v současnosti se průmyslově nejvíce vyrábí z kukuřičného odpadu.

Jeho pozitivních vlastností ( nízká sladivost-cukr vhodný pro diabetiky,nepodílí se na tvorbě zubního kazu) začal využívat především potravinářský průmysl. Xylitol pod označením E 967 je v ČR  povolené aditivum (s vyjímkou dětské výživy) a nachází se především ve výrobcích označených jako sugar-free .

Nejšastějí ho obsahují žvýkačky, bonbony, zubní pasty, ústní vody, ale také potraviny pro diabetiky nebo pečivo. Hojně se využívá jako čisté sladidlo či plnidlo do nízkokalorických výrobků.  Pro své zvlhčující účinky našel uplatnění i v kosmetickém průmyslu.

A protože lidé často mají dojem, že co je prospěšné pro ně, musí být prospěšné také pro psy, můžeme xylitol  najít i ve zvířecích pochoutkách a tyčinkách především určených na čistění zubů !!!!!!!! Schválně zadejte do googlu např. buvolí tyčinka s obsahem xylitolu. ( obsah xylitolu zde nebude pravděpodobně toxický po podání jedné tyčinky, ale podání více kusů by mohlo být problematické)

 

Proč je pro psy xylitol  nebezpečný? 

Pro lidi xylitol žádné nebezpečí nepředstavuje (vysoké dávky mají projímavé účinky) .Pro psy je ale nebezpečný velmi! Psí organismus reaguje na přítomnost xylitolu výraznou nadprodukcí inzulinu. V důsledku zvýšeného množství tohoto hormonu dochází k prudkému poklesu krevního cukru a vzniká nebezpečná hypoglykémie. Vyšší dávky potom vyvolávají selhání jater.

 

Jaké jsou klinické příznaky otravy?

Pokud pes přijme množství xylitolu kolem 75-100mg/kg začnou se rozvíjet příznaky hypoglykémie.

  • Zvracení
  • Slabost
  • Poruchy hybnosti
  • Deprese
  • Poruchy vědomí až koma

Pokud pes přijme dávku xylitolu kolem 500mg/kg dochází k selhávání jater.  Zhruba 8-12 hod po příjmu lze detekovat v krvi zvýšené jaterní enzymy, klinické příznaky selhání jater se objevují za 48-72 hod po příjmu a zahrnují:

  • Zvracení
  • Icterus (žluté zabarvení sliznic)
  • Poruchy srážlivosti

V krvi lze detekovat úbytek trombocytů a hyperfosfatémii (nadbytek fosforu). Zvýšená hodnota fosforu v krvi je prognosticky velmi nepříznivá (spojena s úhynem psů).

Obsah xylitolu ve žvýkačkách a cukrovinkách se různí. Obecně lze říci, že žvýkačky obsahují od 0,3 g-1 g xylitolu na jeden kus žvýkačky. Můžeme tedy říci , že u psa  o hmotnosti 10 kg stačí k otravě 1000 mg xylitolu.  Pokud tedy 1 žvýkačka obsahuje 0,3g xylitolu (300 mg), pak už 3-4 žvýkačky mohou vyvolat příznaky hypoglykémie!

 Citlivost ke xylitolu bude u psů pravděpodobně individuální. Některé literární udaje považují za toxické daleko menší dávky!

 

Jaká je první pomoc?

První  pomocí je vyvolat zvracení (3%peroxid vodíku v dávce 1-2ml na kg aplikovaný  per os). Ale POZOR!!!! Zvracení vyvolávejte jen u zvířat bez klinických příznaků nebo lépe pod dohledem veterináře. Nástup hypoglykémie může být velmí rychlý! U psa hrozí ztráta vědomí a nebezpečí vdechnutí zvratků!

Terapie spočívá v monitorování krevního cukru (každou 1-2hodiny po dobu 12 hodin), v monitoringu funkce jater (každých 24 hod po dobu 72 hodin)

Při výskytu hypoglykémie se podávají infuze dextrózy, pokud dojde k poškození jater provádí se hepatoprotektivní léčba. Uvádí se , že až u 60% psů s poškozenými játry v důsledku otravy dojde k úhynu.

 

Prevence 

Pokud používáte kosmetické a stomatologické produkty s obsahem xylitolu, mějte je vždy uloženy mimo dosah psa!

Nepodávejte psovi žádné lidské jídlo, pokud víte,  že obsahuje xylitol !

Pokud čistíte psovi zuby, používejte výhradně veterinární pasty, ne lidské!

Některá veterinární léčiva (např. ústí vody, tabletky) obsahují v malém množství xylitol, proto nepřekračujte povolené dávkování!

Štítky: xylitol otrava xylitolem u psů

cokolada-dog.jpg

Intoxikace čokoládou u psů

Dnešní článek je věnován problematice čokolády, která je pro nás psiska velice chutnou záležitostí.  Několik kámošů mi říkalo, že malý kousek čokolády jako pamlsek  se jim vždycky podaří vyžebrat a že se jim nikdy nic nestalo. Ano, měli štěstí a žádné zdravotní následky. V článku se dozvíte,  proč je lepší neriskovat a čokoládu psům raději vůbec nepodávat. Nakonec není to pro nás přirozená součást potravy, k ničemu čokoládu nepotřebujeme a tak nám dejte raději kus masíčka :-)

Štítky: otrava čokoládou u psů teobromin

Pokračovat ve čtení

lekarnicka-dog.jpg

Lékárnička pro psy

Pokud dojde u nás pejsků k poranění nebo nějaké zdravotní komplikaci, je dobré mít léky a prostředky první pomoci ihned po ruce. Psí lékárničky si běžně můžete koupit už předpřipravené ve specializovaných obchodech pro zvířata.

Tento článek je o tom, jak si lékárničku zhotovit doma a zohlednit tak individuální potřeby Vašeho psa. Stačí Vám k tomu pevná (nejlépe plastová) krabice s uzavíratelným víkem, kterou pak budete uchovávat mimo dosah zvířat a dětí.

Štítky: lékárnička pro psy peroxid vodíku límec pro psy léky od bolesti pro psy

Pokračovat ve čtení

epilepsie.jpg

Epilepsie u psů

Epilepsie patři mezi velmi časté neurologické onemocnění u nás psů. Toto onemocnění mozku se většinou projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Druhů epilepsie a typů záchvatů existuje několik. Záchvaty se mohou projevovat od mírných záškubů až po typické tonicko- klonické křeče se ztrátou vědomí.

Rád bych všem páníčků řekl, že nemoc je sice nepříjemná a bude nás provázet celý život , ale s Vaší láskyplnou péčí se dá zvládnout. Jen k tomu bude z Vaší strany potřeba, abyste znali pár informací, naučili se pár zdravotnických postupů a při léčbě co nejvíce spolupracovali s veterinárním lékařem.

Štítky: Epilepsie u psů Diagnostika epilepsie Záchvaty u psů

Pokračovat ve čtení

desatero-psi-epilepsie.jpg

Desatero psí epilepsie

Pokud Vašemu pejskovi byla diagnostikována epilepsie, není důvod propadat zoufalství. Většina z nás žije zcela normální a plnohodnotný život. I když onemocnění nelze vyléčit, za pomocí léků lze klinické příznaky výrazně potlačit. Cílem léčby bývá snížit počet záchvatů na minimum a zároveň eliminovat nežádoucí účinky terapie.

Na Vás je, abyste nám život co nejvíce zpříjemnili a užívali si všechny dny bez záchvatů. Zde naleznete pár typů, jak se zachovat v případě záchvatu a jak co nejlépe a bezpečně zvládnout život s epilepsií.

Štítky: Záchvatový kalendář pro psy pomoc při záchvatu diazepam

Pokračovat ve čtení

dog_disease.jpg

Monitoring epilepsie

K léčbě epilepsie neodmyslitelně patří i správný monitoring pacienta. Jedná se o onemocnění které nás bude provázet celý život. Zvýšená péče je důležitá jak ze strany veterináře, tak ze strany našich páníčků.

Pro nás to znamená především častější návštěvy v ordinacích s kontrolou zdravotního stavu. Naši majitelé to zase musí všechno zaplatit, ale kromě toho se také musí naučit dodržovat určitá pravidla, která život s epileptickým psem  přináší.

Štítky: Epilepsie Monitoring Záchvatový kalendář pro psy

Pokračovat ve čtení

pharmaci_dog_epilepsy.jpg

Terapie epilepsie

Musím říct, že léčba epilepsie u nás psů, nemusí být snadnou záležitostí. Každý jsme jiný , u každého probíhá záchvat jinak a každý jsme jinak citliví na podávané léky. Nejhorší to mají obří plemena-u těch se většinou vyskytují těžké epileptické záchvaty a nedaří se je moc léky tlumit.

Nepředstavujte si ale, že u ostatních plemen stačí podat pilulku a jsme vyléčení. To je poměrně vzácné. S větší pravděpodobností se u nás záchvaty budou vyskytovat i přes podávané medikamenty, ale nebudou tak časté a budou mít lehčí charakter.

Níže se dozvíte něco o nejčastěji používaných léčivech a o tom, jak monitorovat jejich nežádoucí účinky . Berte prosím na vědomí, že o tom jaký lék, jakou dávku a jak často musí rozhodnout Váš veterinář po důkladném vyšetření. Každému z nás sedí prostě něco jiného.

Štítky: Epilepsie Léky Phenobarbital u psů Bromid u psů

Pokračovat ve čtení

  • 1
  • 2

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.